Životopis

Narodila se v roce 1969 v Praze, v České republice. Vystudovala Fakultu sociálních věd, katedru Žurnalistiky, na Karlově univerzitě v Praze. Samostatně publikovala v mnoha českých časopisech již od roku 1983. Od roku 1984 působila také jako spolupracovnice Českého veřejnoprávního rozhlasu, připravila a odvysílala zde mnoho zábavných i publicistických pořadů. V oboru rozhlasové žurnalistiky také promovala. V roce 1990 odjela na diplomovou stáž do Nizozemí a po obhájení diplomové práce se do Nizozemí vrátila a využila nabídky studijního pobytu v nizozemských televizních stanicích. Jako stážistka zde působila až do roku 1994. Hovoří plynně anglicky, rusky a holandsky. Po návratu do České republiky stála při vzniku několika českých časopisů a vydala průvodce po Nizozemí. V roce 1996 uspěla v konkurzu na scenáristy do komerční televize Prima a podílela se zde na vzniku živě vysílané talk-show. Od září 1997 působí také jako scenáristka v největší české komerční televizi - v televizi Nova. Prozatím napsala a úspěšně realizovala scénáře k téměř patnácti stům televizních zábavných pořadů. Na obrazovku uvedla také několik nových pořadů jako autorka námětu. Mezi pořady na kterých se autorsky podílela, patří například: pořad Párty (TV Prima), Rande (TV Nova), Když se řekne profese (ČT 1), Dobré bydlo (TV Nova), Vabank (TV Nova), Minishow (TV Prima), Caruso Show (TV Prima). Pohádková půda (ČT 1), Svatba roku (TV Prima), Slavní slavným (ČT 1). Je také autorkou mnoha námětů nejrůznějších zábavných pořadů a veřejných pódiových akcí, her a soutěží.V roce 1999 vydala soubor povídek z prostředí natáčení pořadu Rande pod názvem "Jak Slávek randil s Markétou aneb byli jsme u toho" a v roce 2004 jako spoluautorka rovněž encyklopedickou publikaci Fit maminka (vydavatelství Bertelsmann). V roce 2006 se stala hitem mezi českými učebnicemi její publikace "Tvůrčí psaní pro každého" vydaná nakladatelstvím Grada. V prosinci 2008 vyšel druhý díl publikace "Tvůrčí psaní pro každého 2" zaměřený na povídku, novelu a román. Na konci roku 2009 vyšel třetí díl a je zaměřen na psaní pro televizi. Tím se řada učebnic "Tvůrčí psaní pro každého" stala zatím nejkomplexnější učebnicovou řadou zaměřenou na tvůrčí psaní a publicistiku. Učebnice se staly na mnoha českých vysokých školách a na literárních akademiích povinnou literaturou. V červnu 2014 vyšla u nakladatelství Grada Publishing a.s., zatím poslední publikace Markéty Dočekalové zaměřená na tvůrčí psaní - "Tvůrčí psaní v otázkách a odpovědích". Publikace přináší odpovědi na 300 nejčastějších otázek z oboru.V roce 2011 vydala román Něco za něco a v květnu 2012 román Rychle a bezbolestně. Oba romány se setkaly s velmi pozitivním ohlasem čtenářů. (První dotisk románu Něco za něco se dělal ještě před završením 1 roku od data prvního vydání knihy.)

Od roku 2000 se Markéta Dočekalová také intenzivně věnuje přednáškové a školící činnosti a to jak doma, tak v zahraničí. Její semináře z oblasti tvůrčího psaní a scenáristiky jsou velmi žádané. Vzhledem k tomu, že si lektorka zakládá zejména na vysoké kvalitě svých kurzů, počet studijních míst, které každoročně nabízí zájemcům o tvůrčí psaní, není příliš vysoký. I přesto patří její "škola" k nejznámějším v ČR a kromě letité tradice se může v prvé řadě chlubit vynikajícími výsledky absolventů kurzů. (Desítky zrealizovaných scénářů a vydaných románů a novel.) Kromě výuky ve své vlastní "škole" přednáší a vede semináře také na pražské Fakultě Filmové a Televizní (FAMU) a na Universitě J.A. Komenského (UJAK).Je členkou Syndikátu novinářů České republiky a členkou Americké asociace scénáristů.Působila také jako zástupce šéfredaktora v redakci prestižního magazínu Top Class.Patřila k zakládajícím členům týmu, který uvedl na obrazovku TV Nova televizní seriál Ulice. Nejprve u projektu působila jako řadový scenárista, posléze jako dramaturg a nakonec jako vedoucí skupiny scenáristů (editor dialogů). Podílela se na vzniku více jak 650 dílů tohoto seriálu.Od roku 2007 působila jako ředitelka divize televizní tvorby v producentské společnosti Media Pro Pictures, kde zodpovídala za realizaci celé řady televizních projektů v oblasti televizní dramatické tvorby a vývoje nových formátů. Autorsky se podepsala například pod televizní film Hasiči (vysílaný v ČR i SR v roce 2011 a následně několikrát reprízovaný v roce 2012). Po reorganizaci společnosti, od ledna 2009, úzce spolupracovala s kreativním zahraničním producentem z mateřské centrály Media Pro Pictures na vývoji nových formátů. Věnovala se intenzivně zejména tvorbě vlastního televizního seriálu, který nakonec nebyl z finančních důvodů dotočen (přišla ekonomická krize).Od dubna 2009 také působí jako odborný konzultant / specialista pro oblast evropské kinematografie při Evropské komisi v Bruselu. Podílí se na hodnocení filmových projektů, které žádají o dotaci z fondů EU.V létě 2012 zahájila Markéta Dočekalová zatím svůj poslední projekt. Převzala od společnosti Euromedia Group k.s. provozování portálu www.mamtalent.cz a založila literární agenturu MÁM TALENT. Markéta Dočekalová se tak stala literární agentkou a od září 2012 se zaměřuje na vyhledávání literárních talentů a jejich zastupování na českém knižním trhu.

Literární agentura MÁM TALENT se nadále rozvíjí a v červenci 2015 začala působit již jako samostatná právnická osoba pod názvem MÁM TALENT, s. r. o.
Markéta Dočekalová se stala jednatelkou a ředitelkou této literární agentury.

Dosud agentura podepsala třicítku nakladatelských smluv na rukopisy autorů, které zastupuje. V tuto chvíli agentura zastupuje přibližně 70 děl začínajících autorů a nabízí pestrou škálu služeb pro nakladatelství a firmy tvorbu textů na klíč. Literární agentura také navázala kontakty v zahraničí, podepsala smlouvy o spolupráci se zahraničními agenturami a v tuto chvíli zastupuje i zajímavá zahraniční díla, která nabízí pro český knižní trh.

Od března 2015 se stala Markéta Dočekalová šéfredaktorkou nového časopisu zaměřeného na tvůrčí psaní, časopisu "TALENT". Populárně naučný časopis TALENT vydává literární agentura MÁM TALENT, s. r. o.

Dalším významným mezníkem v aktivitách Markéty Dočekalové se stal vznik dceřinné společnosti literární agentury MÁM TALENT a sice MÁM TALENT nakladatelství, s.r.o. První vydanou publikací nově vzniklého nakladatelství se v říjnu 2016 stalo nové, rozšířené a aktualizované vydání oblíbené učebnice Markéty Dočekalové TVŮRČÍ PSANÍ PRO KAŽDÉHO (1. díl). Nakladatelství plánuje zaměření na odbornou a populárně naučnou literaturu včetně učebnic.
Poslední úprava stránky: 2018-09-07 09:00:58