Foto a video galerie

LETNÍ ŠKOLA TVŮRČÍHO PSANÍ 2006


Letní škola tvůrčího psaní 2006 skončila. Letos se poprvé konala na Makarské rivieře v Chorvatsku, přímo v letovisku Makarská. A nutno přiznat, že se tento nápad velice osvědčil.


Krásná příroda, uchvacující kombinace vysokých hor a modrého Jadranu, svěží vzduch a všudypřítomná dobrá nálada dokáže vytvořit tu správnou tvůrčí atmosféru, stejně jako poskytnout dostatek příležitostí pro relaxaci a aktivní odpočinek. Jen se podívejte, tohle jsou účastníci pátého ročníku Letní školy tvůrčího psaní a vypadají docela spokojeně, ne?Vezměme to ale hezky popořádku. Jedna skupinka účastníků se dopravovala na akci autobusem partnerské CK, která pro nás dopravu zajišťovala a druhá skupina cestovala individuálně svými vozy pod taktovkou lektorky Markéty Dočekalové. Nicméně jsme se domluvili a jeli jsme společně v koloně aby cesta lépe ubíhala a abychom si v případě potřeby mohli také jakkoliv pomoci. Bohužel, ten okamžik nastal, když došlo k menší dopravní nehodě. Ve voze, jedoucím přímo za vozem lektorky Markéty Dočekalové, řidič na okamžik usnul a buch, už to bylo. Zadek auta byl na maděru a starostí během okamžiku až nad hlavu. Kromě této svízele nás cestou potkalo ještě i několik kolon, ve kterých jsme jeli krokem a strávili jsme v nich mnoho hodin. Ačkoliv jsme si tedy naivně mysleli, že budeme na místě nejspíš dříve, než autobus s druhou skupinkou, nestalo se tak. Alespoň že cestujícím v autobuse všechno vyšlo bez problémů. Do Makarské přijeli na čas a na parkovišti už je čekal majitel penzionu s mikrobusem aby je dopravil přímo až do místa ubytování. Zatímco tato skupinka dorazila ráno kolem deváté a mohla si tak už v den příjezdu radostně užívat pláží, naše "auto-skupinka" přijela na místo celá vyčerpaná těsně před osmou hodinou večerní. Všichni jsme v té chvíli doufali, že se alespoň potvrdí známé rčení "špatný začátek - dobrý konec". Dnes mohu již s klidem na duši říci, že se tak stalo. A pokud mrknete na obrázek níže, musí vám být jasné, že jsme na všechny útrapy, které nás po cestě potkaly, velice brzy zapomněli.Následující den se nám pak již rozeběhl program Letní školy. Pátý ročník byl ve znamení hned několika novinek. Nejen že se akce prvně konala mimo ČR, ale letos si poprvé mohli účastníci vzít s sebou i doprovázející osobu, která se studia neúčastnila (přítele, přítelkyni, maminku atd.). To se pochopitelně velice osvědčilo, protože není nad to trávit volný čas s někým, s kým je nám dobře a kdo by nám jinak třeba na takové správné aktivní dovolené chyběl.

Rozvrh školy byl denně stejný. Od 9 do 11 hodin jsme studovali teorii a potom program pokračoval nejrůznějšími cvičeními a tréninky opět od 16 hodin až do pozdního večera. Zažívali jsme společně chvíle maximálního soustředění i okamžiky uvolnění a legrace. Posuďte nakonec sami:
Účastníci pracovali ve dvou skupinách, ve skupině určené pro začátečníky a ve skupince pro pokročilé. Přesto byl ale například večerní program koncipován tak aby se při něm sešla celá skupina, což bylo pro všechny nesmírně pozitivní a inspirující. Vítáni byli i rodinní příslušníci a "nestudující doprovod", protože není nad objektivní publikum. S velkým ohlasem se setkal zejména literárně-dramatický trénink, ve kterém se účastníci seznámili s některými principy herecké práce a herecké přípravy. Tyto znalosti jsou samozřejmě pro každého autora velkou pomocí, protože psát pro herce není zase až tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Proto je dobré vědět co herecké povolání obnáší. Z mnoha různých cvičení si účastníci nejvíce oblíbili jazykolamy a rozezvučování hlavových tónů. Jak se můžete přesvědčit níže, své hlavové tóny rozezvučili kursisté i na vrcholu Sv. Jura, nejvyšším vrcholu pohoří Biokovo. Tvrdili, že jim to nedalo a museli to zkusit, protože nahoře na hoře, to prý krásně "zvučilo".
Výlet do hor určitě patřil k tomu nejkrásnějšímu, co účastníci Letní školy ve volném čase zažili. Kromě toho zdatnější samozřejmě hodně podnikali pěší túry a ti "lenivější" se naopak příjemně slunili na nádherné pláži. Její skvělou výhodou byla zejména přítomnost borovic, které poskytovaly úžasný stín všem, kdo netoužili ležet na přímém pálícím slunci. Takové lehátko schované pod větví borovice potom bylo opravdovou oázou a jen těžko se dalo odolat příjemnému odpolednímu spánku u moře. Možností, jak využít volného času, bylo v okolí požehnaně a nikdo se rozhodně nenudil. Podívejte se na obrázky níže, které vznikaly právě ve volném čase. Dokazují, co všechno naši účastníci prochodili, viděli a navštívili. Poděkovat za to musíme i našemu skvělému Srdjanovi, majiteli penzionu, který byl skupince výborným průvodcem (na posledním obrázku sedí v čele skupinky pod cedulí Sv. Jure).Týden nám utekl mnohem rychleji, než jsme čekali. Proto už dnes je jasné, že šestý ročník, který se bude konat na Makarské rivieře v roce 2007, bude desetidenní, nikoliv týdenní. Inu, na Makarské je skutečně pořád co dělat a když k tomu mají účastníci plnit ještě i celou řadu domácích úkolů, čas letí úprkem. Naše večery pak byly ve znamení různých uvolňujících cvičení a tréninků na otevření fantazie, které patřily k nejoblíbenějším částem programu. Jak ale vidíte níže, večery jsme si uměli i hezky vychutnat a to doslova. Podívejte se ještě na několik obrázků z výuky a večerního programu:

Než jsme se otočili, byla tu závěrečná slavnostní večeře na rozloučenou a rozdávání certifikátů.

Jeden certifikát od nás obdržel i majitel penzionu Srdjan Batošič, který se o celou naši skupinu fantasticky staral. Protože byl však v okamžiku předávání zrovna nepřítomen, převzala pochvalu jeho manželka Annette, která nám byla vzornou hostitelkou rovněž po celý týden.
Slzy do očí lektorce vehnali kursisté, kteří opatřili kytici nádherných gladiolů jako poděkování za celou výuku, která sklidila u účastníků velký potlesk, ohlas a nadšení.
Letní škola tvůrčího psaní 2006 se mimořádně vydařila. I přes poněkud dramatický příjezd automobilizované skupinky dopadlo vše nakonec skvěle, vytvořila se výborná studijní parta a celý týden byl prodchnut tvůrčím duchem. I když se mnozí někdy se svými úkoly prali, nakonec srdnatě zvítězili a dosáhli opravdu mnoha významných pokroků. Na závěr mi tedy dovolte přiložit ještě několik dalších fotografií, které dosvědčují, že se pracovalo opravdu usilovně a píle účastníkům skutečně nechyběla:
Co zbývá? Pozvat vás všechny co nejsrdečněji na Letní školu tvůrčího psaní 2007, která se bude konat na Makarské rivieře v Chorvatsku v termínu od 1.7. do 11.7. 2007 (10 nocí). V nabídce jsou opět dva studijní programy, program pro naprosté začátečníky a program pro pokročilé. Závěrem mi dovolte abych poděkovala všem účastníkům za skvělý týden, který jsem s nimi jako lektorka mohla na Makarské prožít a účastnici Hance Fleknové potom za to, že díky její snaze, ochotě a fotografickému umu jste se mohli všichni na vlastní oči přesvědčit, jaká LŠTP 2006 skutečně byla. Díky, Hanko a díky Vám všem!

Poslední úprava stránky: 2010-05-02 00:29:38